Skip to main content

Three simple ideas: Save money on groceries

Last week I wrote three simple ideas for growing your own food, because I wanted to start a discussion about ways to start living a simple life.  There are lots of options and the path you choose will depend on your priorities and abilities.  I've been thinking about some good (easy and cheap) places to start, based on my own experiences.  This week I'm thinking about saving money on groceries (apart from growing your own veges, see previous post!)

Simple: Make your own yoghurt from powdered milk
A 1kg bag of milk powder costs about $7, and will make about 10 L of yoghurt, so it is a very cheap way of making yoghurt! I use an easiyo thermos, which costs around $20, but if you have a small eski or drink cooler that can fit a jar, you can use that to make yoghurt too. I see easiyo thermoses at markets and op shops all the time, I bought a second one from the dump shop for $2.  Look out for one, buy it and make cheap yoghurt!  See my posts about yoghurt here.




Simpler: Use natural cleaners
I usually don't clean with anything much more than hot water and a cloth, but if I need something stronger I use vinegar.  If you using expensive chemicals at the moment, you can try making cheap and natural cleaning mixtures instead, see here and here.



Simplest: Soap nuts
Soap nuts have worked out to be so easy to use and better for our greywater than using laundry powder, and about the same cost as laundry powder, read more here.

What do you think? What are some other ideas to get started with a simple life? I will have more next week....


Comments

  1. Hi Liz, Sorry to be negative but we are not big fans of powdered milk. We used it to help thicken raw milk for making yogurt. This avoided the need to drain the yogurt to get a better texture i.e. less runny. But there is some research out there that puts a question mark over powdered milk because it is suspected of being a source of oxidised cholesterol. Using Google Scholar will lead you to some research material. The reason we grow our own food is to ensure its purity and its freshness to maximise nutritional value. This applies to milk based products and we always use raw milk. Most people don't have access to raw milk and therefore their challenge is to find affordable but healthy substitutes. For us food is measured by nutritional value and quality not just cost. When the question of price is raised we remind ourselves that food is medicine and long term health should be taken into account.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks John and Jean, I know the research you mean and I agree its important to eat the best quality food you can afford. However, I also know that not everyone has access to raw milk, and the benefits of yoghurt as a fermented food outweigh the problems with oxidised cholesterol. I do not advocate using powdered milk to replace fresh milk though. Most bought yoghurt contains powdered milk (labelled as milk solids), so if this is something that you would normally buy, making it yourself is cheaper and not any worst for your health.

      Delete
  2. Those lemons in the jar caught my eye, thankyou for the citrus cleaner recipe but when you strain it do you throw the lemons out or just top them up again with more vinegar? Will make the gloop when I find my eucalyptus oil! Great reminder to stop buying stuff when we can make it.

    ReplyDelete
    Replies
    1. yes, you can just keep topping them up with vinegar, and then put the lemons in the compost when you're done.

      Delete
  3. I buy easyio out of date BT jn bulk. I think a kg or made yoghurt or smoothy works out at about 30p that way! The five of us eat loads of it!

    ReplyDelete

Post a Comment

Thanks, I appreciate all your comments, suggestions and questions, but I don't always get time to reply right away. If you need me to reply personally to a question, please leave your email address in the comment or in your profile, or email me directly on eight.acres.liz at gmail.com

Popular posts from this blog

What to do with eight acres

Behind the scenes of my blog I can see the search terms that led people to find my blog.  It can be quite interesting to look through them occasionally and see what people are looking for.  Most of them involve chicken tractors, but another question that comes up regularly is “what can you do with eight acres?” or “how much land is eight acres?”.  Today I will try to answer this question.

Of course it is a very broad question, there are lots and lots of things you can do with eight acres, but I’m going to assume that you want to live there, feed your family and maybe make a little extra money.  I make that assumption because that’s what I know about, if you want to do something else with your eight acres, you will need to look somewhere else.

If you haven’t chosen your land yet, here a few things to look for.  Focus on the things you can’t change and try to choose the best property you can find in your price range.  Look for clean water in dams, bores or wells, either on the property …

Growing and eating chokos (chayotes)

** Sign up for my weekly email updates here, you will find out more about my garden, soap and our farmlife, straight to your inbox, never miss a post!  New soap website and shop opening soon....

Cooking chokos (not be confused with another post about cooking chooks) has been the subject of a few questions on my blog lately, so here's some more information for you.
Chokos - also known as Chayote, christophene or christophine, cho-cho, mirliton or merleton, chuchu, Cidra, Guatila, Centinarja, Pipinola, pear squash, vegetable pear, chouchoute, güisquil, Labu Siam, Ishkus or Chowchow, Pataste, Tayota, Sayote - is a vine belonging to the Cucurbitaceae family, along with pumpkins, squash and melons, with the botanical name Sechium edule.


The choko contains a large seed, like a mango, but if you pick them small enough it is soft enough to eat.  If you leave the choko for long enough it will sprout from one end and start to grow a vine.  To grow the choko, just plant the sprouted choko a…

How to make coconut yoghurt

Lately I have been cutting back on eating dairy.  I know, I know, we own two house cows!  But I am trying to heal inflammation (bad skin) and dairy is one of the possible triggers, so as a last resort and after much resistance, I decided I had better try to cut back.  Its been hard because I eat a LOT of cheese, and cook with butter, and love to eat yoghurt (and have written extensively about making yoghurt).  I had to just give up cheese completely, switch to macadamia oil and the only yoghurt alternative was coconut yoghurt.  I tried it and I like it, but only a spoonful on some fruit here and there because it is expensive!





The brand I can get here is $3 for 200 mL containers.  I was making yoghurt from powdered milk for about 50c/L.  So I was thinking there must be a way to make coconut yoghurt, but I didn't feel like mucking around and wasting heaps of coconut milk trying to get it right....  and then Biome Eco Store sent me a Mad Millie Coconut Yoghurt Kit to try.  The kit is…